Ledning

Ulrika Ljunggren, Chefsadministratör. Ta och studera teologi med Skandinavisk Teologisk Högskola

Ulrika Ljunggren

Chefsadministratör
ulrika.ljunggren@teol.se

Lärare

Anders Gerdmar

Ämnen: Nya Testamentets exegetik
anders.gerdmar@teol.se

Øyvind Steinnes

Ämnen: Gammaltestamentlig hebreiska, nytestamentlig grekiska
oyvind.steinnes@teol.se

Torbjörn Aronson

Ämnen: Kyrkohistoria, kyrkovetenskap, idéhistoria
torbjorn.aronson@teol.se

Pavel Hoffman

Ämnen: Systematisk teologi, etik, apologetik
pavel.hoffman@teol.se

Ingrid Spellnes Faro

Ämne: Gamla Testamentets exegetik
ingrid.faro@teol.se

Göran Lennartsson

Ämne: Nya testamentets exegetik, specialisering på dess judiska bakgrund
goran.lennartsson@teol.se

Hans Sundberg

Ämne: Systematisk teologi
hans.sundberg@teol.se

Timlärare

Jan Nylund

Ämne: Nya Testamentets exegetik
jan.nylund@teol.se